Powrót do indeksu wiadomości
2015-10-15

Wykład otwarty Leszka Balcerowicza w Warszawie

19 października (poniedziałek) o godz. 17:30 w Auli Głównej Szkoły Głównej Handlowej odbędzie się wykład otwarty Leszka Balcerowicza "Jakie reformy musimy przeprowadzić, by dogonić Zachód?", połączony z inauguracją projektu FOR o nazwie "Monitor".

Podczas spotkania Aleksander Łaszek, główny ekonomista FOR, zaprezentuje trzy scenariusze rozwoju gospodarczego dla Polski, a Leszek Balcerowicz odpowie m.in. na pytania: Jak dotychczas rosła polska gospodarka i jakie są prognozy dla jej dalszego wzrostu? Dlaczego bez wolnorynkowych reform wzrost gospodarczy spowolni, będzie ubywać rąk do pracy i nadal będzie mało inwestycji? Co zrobić, żeby wzrosły inwestycje i żeby przywrócić wysokie tempo wzrostu wydajności?

Po prezentacji raportu zapraszamy na inaugurację najnowszego projektu strażniczego FOR o nazwie „Monitor”.

Celem projektu jest stałe obserwowanie projektów ustaw i rozporządzeń istotnych z punktu widzenia wolności (zwłaszcza gospodarczej), praworządności i – w efekcie – rozwoju gospodarki.

W Polsce oraz w niektórych innych krajach Zachodu, taką funkcję pełnią organizacje typu watchdog, które należą do społeczeństwa obywatelskiego. Przekazują one swoje merytoryczne oceny projektów prawnych mediom i wyborcom tak aby byli świadomi jak postąpił poseł czy senator z ich okręgu.. Jest to sprawdzony mechanizm sprawowania demokratycznej kontroli rządzących. Między innymi w ten sposób można powstrzymać w Polsce lawinę często złego prawa, podnieść jego jakość i w ten sposób stworzyć lepsze warunki dla prywatnych inwestycji. Z badań FOR wynika, że niepewność związana z nadmiarem i zmiennością prawa jest jedną z głównych barier tych inwestycji w naszym kraju. Wolność w ustroju praworządnym nie jest przywilejem rozdawanym przez władze polityczne. Chcemy stworzyć największą polską inicjatywę strażniczą, dbającą o wolność gospodarczą oraz praworządność w Polsce, która będzie działać na rzecz poprawy jakości naszego państwa, tak aby dotychczasowy awans gospodarczy nie uległ trwałemu zahamowaniu.

PLAN

17:00 Rejestracja Gości

17:30 Powitanie Gości
Agata Stremecka – Prezes Zarządu FOR

17:35 Wykład prof. Leszka Balcerowicza
„Jakie reformy musimy przeprowadzić, by dogonić Zachód?”

18:05 Pytania z sali

18:20  Prezentacja raportu: „Następne 25 lat: Jakie reformy musimy przeprowadzić, by dogonić Zachód?”
Aleksander Łaszek – Główny ekonomista FOR

18:40 Inauguracja projektu „Monitor”
Agata Stremecka – Prezes Zarządu FOR

18:45 Debata: „Złe prawo hamuje wzrost gospodarczy”

Mec. Jacek Świeca – Koordynator projektu „Monitor”, radca prawny
Mec. Michał Wach – Prawnik, analityk w projekcie „Monitor”
Emilia Skrok – Ekonomistka w Banku Światowym
Paweł Zaczyński - Manager audytu Grant Thornton
Moderator:  Marek Tatała – Ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju

19:20 Występ Chóru Szkoły Głównej Handlowej

The Beatles „Ob-La-Di, Ob-La-Da”
The Beatles "All You Need Is Love"
The Tokens  "The Lion Sleeps Tonight"
Jedna z piosenek Elli Fitzgerald

19:30 Zakończenie