Powrót do indeksu wiadomości
2016-08-26

Leszek Balcerowicz i FOR polecają audiobooki

Forum Obywatelskiego Rozwoju wraz z Audioteką przygotowało cykl wydawniczy audiobooków, które promują idee indywidualnej i politycznej wolności, rządów prawa, wolnego rynku oraz prawa własności. Zestaw przygotowany został z myślą o osobach, które chciałyby zapoznać się z najważniejszymi zagadnieniami w wolnościowej myśli  ekonomicznej i politycznej.

W naszym zestawieniu znalazły się więc prace XIX wiecznych tytanów liberalizmu takich jak Frederick Bastiat i John Steuart Mill. Eseje takie jak Państwo, Prawo, Co widać czego nie widać a także Utylitaryzm i O wolności mimo, iż napisane ponad 200 lat temu, nadal zaskakują swoją wnikliwością i przystępnością. Nie mogło zabraknąć w tej kolekcji omówienia prac Adama Smitha – ojca współczesnej ekonomii. Jednakże ze względu na objętość i złożoność jego podstawowych dzieł, czyli Badań nad naturą i przyczynami bogactwa narodów oraz Teorii uczuć moralnych zdecydowaliśmy się umieścić pozycję Jamesa Buchanana opisującą zwięźle życie i idee tego najważniejszego z przedstawicieli szkockiego oświecenia.

W zestawieniu silną reprezentację posiadają przedstawiciele tzw. Austriackiej szkoły ekonomii. Szkoła ta stawia w centrum swojej myśli wolny rynek jako system uczenia się, pozyskiwania informacji i weryfikacji błędnych decyzji a jej najważniejsze elementy opisane są w pracach  Henrego Hazlitta, Ludwiga von Misesa i bardziej współczesnego autora Thomasa Sowella.

Kolejny autor w naszym zestawieniu to laureat nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii, niekwestionowany autorytet w dziedzinie polityki monetarnej a także najbardziej elokwentny popularyzator wolności gospodarczej, czyli Milton Friedman. Jego dzieło Kapitalizm i Wolność do dziś pozostaje jednym z niedoścignionych wzorów książki, która tłumaczy złożone mechanizmy ekonomii w przystępny sposób. Friedman to najbardziej znany przedstawiciel monetaryzmu. Zaś szkołę ekonomii podażowej reprezentuje w naszym zestawieniu George Gilder. Jego dzieło Bogactwo i nędza było jedną z ulubionych książek Ronalda Reagana zaś ekonomiści podażowi mieli największy wpływ na kształt rewolucji gospodarczej przeprowadzonej przez tego prezydenta w latach 80. Ubiegłego wieku.

Zestaw  uzupełnia książka Johna Blundela: Portret Żelaznej Damy czyli biografia jednego z najwybitniejszych polityków ubiegłego stulecia Lady Margaret Thatcher. Zdecydowaliśmy się umieścić tą książkę w zestawieniu aby pokazać, że idee wolnościowe są możliwe do wprowadzenia w twardych realiach polityki i że nie tylko przynoszą rozwój i bogactwo społeczeństwa ale także pozwalają politykowi je głoszącemu wygrać powszechne wybory. I to trzy razy z rzędu.

 

Trzeba się bić: opowieść biograficzna, Leszek Balcerowicz, Marta Stremecka

Leszek Balcerowicz po raz pierwszy opowiada o swoim życiu. O domu rodzinnym i dzieciństwie, kiedy bójki z chłopakami uczyły go twardości. Wspomina o swoich sukcesach sportowych i tytule mistrza Polski, to wówczas uczył się konsekwencji, umiejętności wygrywania i przyjmowania porażek. Opowiada o swoich marzeniach i dlaczego został właśnie ekonomistą. Mówi o kulisach wprowadzania planu Balcerowicza, o swoich niepokojach i emocjach, walce o wartości i niechęci do socjalizmu. Daje przykłady gospodarności i wyjaśnia, na czym polega dobre państwo.

To opowieść o tym, jaki jest człowiek, który wprowadził w Polsce kapitalizm i wciąż bije się o to, żeby Polska dogoniła Zachód.

Więcej na stronie FOR

Audiobook można kupić TUTAJ. 

 

Co widać i czego nie widać, Frédéric Bastiat

Zbiór dwunastu problemów z jakimi zmierzył się Frederic Bastiat w omawianej książce - Co widać i czego nie widać.  Książka krótka, ale zmienia pogląd na wiele spraw. Zmusza do myślenia, czego raczej państwu socjalistycznemu nie jest na rękę. Z czasem stając się coraz bardziej aktualną pokazuje w ten sposób absurd "państwa" a raczej jego dzisiejszej roli.

Więcej na stronie FOR.

Audiobook można kupić TUTAJ. 

 

 

 

Państwo, Frédéric Bastiat

(...) Bastiat stawia niezwykle ważną kwestię, od rozstrzygnięcia której zależą wybory ideologiczne. Słusznie krytykując i mnogość i nieuniknioną w tej sytuacji sprzeczność oczekiwań wobec państwa, wzywa do zastanowienia, czy państwo, ze względu na to, czym jest naprawdę, jest w ogóle zdolne do ich spełnienia.

Więcej na stronie FOR.

Audiobook można kupić TUTAJ.

 

 

 

Prawo, Frédéric Bastiat

Prawo to obok  ""Co widać i czego nie widać"" najsłynniejszy esej Frédérica Bastiata. Autor, z właściwymi dla niego zacięciem i błyskotliwością, przeprowadza wywód, w którym zarazem odzwierciedla istotę obecnej korupcji prawa, jak i wskazuje, czym to prawo być powinno.

Więcej na stronie FOR.

Audiobook można kupić TUTAJ.

 

 

 

Bogactwo i nędza, George Gilder

Socjolog z wykształcenia, ekonomista z przekonania, Gilder obala mity związane z tzw. bogactwem, ukazując źródła nędzy i sposoby jej pokonania. W ostatnim dziesięcioleciu Stany Zjednoczone stały się areną klasycznego konfliktu pomiędzy siłami przedsiębiorczego kapitalizmu a siłami instytucji gospodarczego i politycznego establishmentu przypisującymi sobie coraz większą cnotę, wiedzę i pozycję polityczną.

Więcej na stronie FOR.

Audiobook można kupić TUTAJ.

 

 

 

Ekonomia dla każdego, Thomas Sowell

W tej kolebce kapitalizmu i nowoczesnej myśli ekonomicznej, w kraju, który wydał największą ilość laureatów Nagrody Nobla dominuje przeświadczenie, że nikt i nic tak nie służy gospodarce, jak urzędnicy i programy rządowe. Efektem tego myślenia jest chociażby ostatnie, jedno z najdłuższych, najbardziej dotkliwych załamań gospodarczych w Stanach Zjednoczonych. Etatyzm zakwitł nawet tam, co nie znaczy, że w Polsce nie mamy z nim walczyć. Sojusznikiem socjalizmu jest ignorancja. Wrogiem? Wiedza!

Więcej na stronie FOR.

Audiobook można kupić TUTAJ.

 

 

 

Utylitaryzm, O wolności, John Stuart Mill

Esej "Utylitaryzm" poświęcony jest zagadnieniom szczęścia rozumianego jako przyjemność. Mill proponuje wyróżnianie przyjemności pod względem jakościowym i dzieli je na wyższe (duchowe) i niższe (cielesne).
Rozprawa "O wolności" to już klasyczne dla doktryny liberalizmu rozważania o wolności, przede wszystkim myśli i słowa, oraz granic władzy społeczeństwa nad jednostką, rozprawa odnosi się również do problemu sprawiedliwości

Więcej na stronie FOR.

Audiobook można kupić TUTAJ.